Władysław Pogoda

KALENDARIUM

Władysław Pogoda

Skrzypek, Muzykant, Artysta

ŻYCIE i DZIAŁALNOŚĆ 
WŁADYSŁAWA POGODY

Władysław Pogoda – początki

Muzykant –Skrzypek 
1920–2018
Władysław Pogoda urodził się 30 lipca 1920 roku. Od początku jego pasją była muzyka. Grał na wszystkim, na czym zagrać się dało. Sam zrobił sobie skrzypięta, na których wygrywał dziecięce melodie. Marzył o takich prawdziwych skrzypcach, na których dałoby się zagrać „wszystko”. Zamiłowanie chłopaka zrozumiał ojciec, który wysupłał z trudem zarobiony grosz i kupił dla syna instrument z prawdziwego zdarzenia.
Mały Władek grał ze słuchu. Tak, jak wtedy grało się na lasowiackiej wsi. Jeszcze przed wojną zaczął muzykować w weselnej kapeli. Z jego opowiadań wyłania się wspomnienie orszaku weselnego obserwującego nalot niemieckich bombowców na Mielec. Okupacja wiele zmieniła w życiu młodego muzykanta.
Pewnego razu Władysław wybrał się na targ do Kolbuszowej. Nie wrócił z niego – został złapany i wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Pracował jako robotnik rolny. Praca była długa i ciężka. A jednak zdarzyło się coś, co ulżyło jego niewolniczej doli. Gospodyni, u której Pogoda pracował bardzo kochała muzykę. Miała w domu skrzypce, wieczorami przychodzili do niej sąsiedzi na muzykowanie. Władek słuchał dźwięków i płakał..., jego skrzypce zostały w domu. Stał się jednak cud – bauerka zauważyła jego zamiłowanie do muzyki i pozwalała czasem zagrać. Odtąd dola młodego muzykanta była nieco lżejsza. Korzystał z każdej chwili, aby nauczyć się czegoś nowego, a przede wszystkim uczył się nut, które według niego otwierały drogę do krainy muzyki.
Kiedy wojna się skończyła, ożenił się z dziewczyną ze swoich stron. Wrócili nie od razu, ponieważ zamówień na swojskie granie było tak wiele, że data powrotu do domu odwlekała się. W 1947 r. powrócili z żoną w lasowiackie strony, gdzie zaczęli gospodarzyć, a Władysław rozpoczął karierę wziętego muzykanta. Kiedy czasy i gusta muzyczne zmieniły się, zastąpił skrzypce perkusją, a weselne marsze grywał na sakshornach tenorowym i altowym. Zawsze jednak w jego muzyce było miejsce na „starodawno” nutę, bez której nie mogło obejść się żadne wesele.
Potem w jego życiu największą role odegrały dosłownie i w przenośni skrzypce.

W roku 1960 Władysław Pogoda staje się członkiem kapeli Jana Książka – wybitnego skrzypka – prymisty. W kapeli wraz z Franciszkiem Babiarzem (klarnet) i Janem Durakiem (basy) zostaje Pogoda sekundzistą i śpiewakiem. Kapela rozpada się po pięciu latach. W roku 1972 Jan Książek ponownie zawiązuje zespół. Oprócz dwóch skrzypków grają w niej bracia Jerzy i Ryszard Wronowie (klarnet, akordeon). W tym składzie kapela Jana Książka daje wiele koncertów, nagrywa również program dla Radia Rzeszów. W roku 1980 kierownikiem kapeli zostaje Jan Cebula (klarnet, trąbka). Z poprzedniego składu zostaje Jerzy Wrona. Skrzypce prym należą do Józefa Kurdy, na basach gra Władysław Bochnak. Kapela jest coraz bardziej znana i ceniona, rozpoczynają się wyjazdy zagraniczne i koncerty w odległych stronach Polski. Mimo tego, że Władysław Pogoda jest w niej sekundzistą jego charakterystyczna sylwetka, sposób gry, humor oraz doskonały kontakt z publicznością stają się wizytówką zespołu i jego znakiem rozpoznawczym.

Wywrot na Wywrocie

Hej! Wywrot na wywrocie,
nie uizdzoj na sirocie,

u siroty wionek drogi,
nie zapłacis boś ubogi!

Ten szczęśliwy co nic nimo,
bo sie wyspi i wydzymo,

przyjdzie złodzij i pomaco,
nic nie weźnie bo nima co!

Nie bedzie mie Pon Bóg sądził,
bom dziewcyne łoporzondził, 

dziecko zrobił chrzciny sprawił,
bedzie Bozia błogosławił!  

Historia Kapeli Władysława Pogody

Początki zespołu nazywanego dzisiaj Kapelą Władysława Pogody sięgają 1960 roku. Wówczas to Jan Książek z Ostrów Baranowskich zebrał grupę doświadczonych ludowych muzykantów, z którymi stworzył pierwszą w kolbuszowskich stronach kapelę ludową. Grała ona w składzie: Jan Książek – skrzypce prym i śpiew, Władysław Pogoda – skrzypce sekund, Franciszek Babiarz – klarnet, Jan Durak – basy. Zespół ten przetrwał do roku 1965. 
W 1972 roku Jan Książek ponownie założył przy Powiatowym Domu Kultury w Kolbuszowej kapelę, której skład był podobny do poprzedniej; funkcję klarnecisty objął Jerzy Wrona. W zespole pojawia się akordeonista – Ryszard Wrona. W tym gronie muzycy dają liczne okolicznościowe koncerty, a także nagrywają program w Radio Rzeszów. W dalszym ciągu jest to właściwie jedyna grupa grająca muzykę Lasowiaków w jej czystej, oryginalnej postaci.
Rok 1980 przynosi zmiany w funkcjonowaniu kapeli. Kierownictwo obejmuje Jan Cebula – trębacz i skrzypek. Z poprzedniego składu pozostają Władysław Pogoda i Jerzy Wrona, na skrzypcach gra Józef Kurda, a na kontrabasie Władysław Bochnak. Później zastępuje go Jarosław Mazur. Zespół ten koncertuje na scenach polskich i zagranicznych. Bierze udział w różnego rodzaju przeglądach, konkursach i festiwalach. Przy kapeli pojawia się dziewczęca grupa śpiewacza i nowi instrumentaliści: Aleksander Feret – klarnet, Ryszard Bajor – klarnet, Maria Cebula – trąbka, Józef Bajor – skrzypce, Łucja Bryk – śpiew.

Niezwykle ważnym okresem działalności jest rok 1990. Dyrektorem Domu Kultury zostaje wówczas Wiesław Minich, za którego namową Władysław Pogoda obejmuje kierownictwo kapeli. Następuje powrót do stylistyki zbliżonej do tej z początków działalności. Ówczesny skład to: Władysław Pogoda – II skrzypce i śpiew, Jan Książek – skrzypce I, Wiesław Minich – skrzypce sekund, Jolanta Wrona – skrzypce sekund, Jerzy Wrona – klarnet, Ryszard Bajor – klarnet, Jan Styga – trąbka, Zdzisław Kłoda, Jarosław Mazur, Jan Kosiorowski – akordeon (zamiennie), Roman Styga – kontrabas, Czesława Cyran – śpiew, Teresa Pruchnik – śpiew. Z tymi instrumentalistami kapela daje liczne koncerty, wygrywa konkursy i przeglądy, nagrywa płytę, występuje w mediach, rozsławiając Kolbuszową w kraju i za granicą. 

Ze względu na wydarzenia losowe i koleje życia skład kapeli zmienia się. Ostatni skład tworzyli: Władysław Pogoda – skrzypce prym, Dorota Jamróz – skrzypce sekund, Jerzy Wrona – klarnet, Stanisław Rudny – trąbka, Ryszard Wrona – akordeon, Jarosław Mazur – kontrabas, Teresa Pruchnik i Czesława Cyran – śpiew. W tym właśnie składzie Kapela Władysława Pogody nagrała jedną z płyt. Podczas koncertów muzyków wspomagali okazjonalnie Łukasz Wrona – klarnet i Jakub Augustyn – kontrabas. 
Repertuar zespołu stanowiły oryginalne lasowiackie melodie z okolic Kolbuszowej. Są to: polki, tramelki, oberki, cholewioki, walczyki – grane „od zawsze” na kolbuszowskich weselach i zabawach.


KALENDARIUM KAPELI WŁADYSŁAWA POGODY


 • 1960 – Początek zespołu
 • 1972 – rozpoczęcie działalności przy Powiatowym Domu Kultury
 • 1974 – pierwsze nagranie do Radia Rzeszów
 • 1978 – koncerty w Bułgarii, Rumunii i ZSRR
 • 1985 – II nagroda na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym
 • 1987 i 1988 – udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Puchberg am Schneberg w Austri
 • 1987 – 1990 – koncerty w Niemczech, Francji i na terenie całej Polski
 • 1994 – I nagroda na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym
 • 1995 – nagrania do I Programu Radia i Telewizji „Folkowe nutki”, uczestnictwo w koncercie z okazji jubileuszu I Programu Polskiego Radia 
 • 1995 – udział Kapeli w imprezach towarzyszących festiwalowi „Sopot 1995”
 • 1995 – prezentacje grup folkowych – koncert w Klubie „Riwiera Remont” w Warszawie
 • 1996 – wielokrotny udział w nagraniu programu telewizyjnego „Swojskie klimaty”
 • 1996 – udział w Koncercie Jubileuszowym XXX Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
 • 1996 – Nagroda Ministra Kultury Sztuki im Oskara Kolberga dla Kapeli Władysława Pogody
 • 1996 – nagroda dla Władysława Pogody w IV Regionalnych Spotkaniach Skrzypków Ludowych „Maj – Danówka” w Nowej Sarzynie
 • 1996 – nagranie pierwszej oficjalnej płyty Kapeli
 • 1997 – „Liść Lauru” Honorowe Wyróżnienie Za Działalność Artystyczną w 1997 dla Kapeli Ludowej Władysława Pogody przyznane przez WDK w Rzeszowie
 • 1997 – Nagroda Publiczności dla najsympatyczniejszej kapeli podczas XVII Międzynarodowego Spotkania Kapel Ludowych w Toruniu Nagroda Publiczności dla Władysława Pogody dla najsympatyczniejszego solisty 
 • 1998 – koncerty Kapeli Władysława Pogody w Ploërmel we Francji na zaproszenie mera miasta
 • 1999 – I miejsce w Przeglądzie Kapel Ludowych w Leżajsku
 • 2000 – nagroda w XX Jubileuszowych Międzynarodowych Spotkaniach Kapel Ludowych w Toruniu 
 • 2000 – I miejsce w Konkursie Kapel Ludowych pod patronatem wójta Gminy Łańcut
 • 2000 – nagroda indywidualna dla Władysława Pogody za spontaniczność i autentyzm przyznana przez Muzeum Etnograficzne im Marii Znamierowskiej–Prüfferowej w Toruniu podczas XX Jubileuszowych Międzynarodowych Spotkaniach Kapel Ludowych w Toruniu
 • 2000 – udział Władysława Pogody (jedna z głównych ról skrzypka Szymka) wraz z członkami Kapeli (Ryszard Bajor, Zdzisław Kłoda, Roman Styga, Jan Styga) w realizacji filmu „Niech gra muzyka” w reżyserii Andrzeja Barańskiego
 • 2001– II Nagroda dla Kapeli Ludowej w Regionalnych Spotkaniach Kapel Ludowych w Błażowej
 • 2001– przyznanie tytułu „Zasłużona dla Kultury Ludowej Województwa Podkarpackiego” dla Kapeli Ludowej Władysława Pogody z Kolbuszowej podczas Wojewódzkiego Przeglądu Autentycznych Zespołów Ludowych przez Zarząd Województwa Podkarpackiego i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie Podpisany Bogdan Rzońca – Marszałek Województwa Podkarpackiego
 • 2003 – I Nagroda dla Władysława Pogody w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy i Mowy Starosty Weselnego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej
 • 2004 – udział Władysława Pogody w głównym koncercie galowym – „Polska muzyka źródeł” – z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Teatr Wielki w Warszawie, w obecności najwyższych władz i Prezydenta RP oraz uczestników Europejskiego Szczytu Gospodarczego. Transmitowany przez Program 2 TVP.
 • 2005 – Nagroda Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury Podpisany Marszałek Woj Podkarpackiego Leszek Deptuła
 • 2005 – medal dla Władysława Pogody za wybitne osiągnięcia oraz za szczególną pracę w dziedzinie zachowania kultury lasowiackiej przyznany przez Starostę Powiatu Kolbuszowskiego Bogdana Romaniuka
 • 2006 – I Nagroda dla Kapeli Ludowej Władysława Pogody w przeglądzie kapel „Pogórzańska Nuta” w Dynowie w ramach XL Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą
 • 2006 – wyjazd na Ukrainę wraz z delegacją Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej. Koncerty w obwodzie Romanowskim i w Kijowie
 • 2006 – III nagroda na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą
 • 2007 – I Nagroda dla Władysława Pogody w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy i Mowy Starosty Weselnego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej
 • 2007 – udział w XIV Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży w Gorzowie Wielkopolskim
 • 2007 – zaproszenie i udział w nagraniach, oraz występ na estradzie kazimierskiego rynku w trakcie XLI Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
 • 2007 – dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Kolbuszowej zespół otrzymuje komplet nowych strojów oraz nowe instrumenty
 • 2008 – przyznanie tytułu „Mistrz Folkloru Podkarpacia” dla Władysława Pogody – uroczysty koncert Kapeli w WDK w Rzeszowie
 • 2008 – nagranie drugiej płyty Kapeli – „Lasowiacki Dom”
 • 2008 – nagranie trzeciej płyty „Władek na Święta”
 • 2009 – nagranie płyty „Kolędy z komody Władka Pogody” – projekt Pawła Steczkowskiego i Polskiego Radia Rzeszów
 • 2010 – nagranie płyty „Kuszenie Władysława”
 • 2011 – nagranie płyty Teuta i Władysław Pogoda – „Tango z Pogodą” – projekt Pawła Steczkowskiego i Polskiego Radia Rzeszów
 • 2012 – I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą
 • 2013 – wydawnictwo płytowe Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki – Kapela Władysława Pogody wśród artystów zarejestrowanych na płycie, Kapela W. Pogody zaprezentowała się podczas warsztatów „Żywej Muzyki”
© Copyright 2018  MDK Kolbuszowa  Powered by Framesound - All Rights Reserved